Головна » 2015 » Квітень » 10 » Пасхальне вітання
Пасхальне вітання

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Чого шукаєте живого між мертвими? Нема Його тут – Він воскрес! (Лк. 24,5-6)

Хто, відкинувши страх, шукає Христа? Шукають жінки, які прийшли віддати останню шану Йому, мертвому, однак отримують радісну вістку: "Нема Його тут – Він воскрес!" Чому цю вістку отримують першими не апостоли, не улюблений учень Іоан Богослов, але жінки? Бо через жінку увійшов гріх у світ, але й через Жінку прийшов на землю Син Божий, Спаситель. Через жінку гріх увійшов у світ, і тепер жінка має нести звістку про спасіння.

Виголошуючи сьогодні вітання: "Христос воскрес!" і відповідаючи: "Воістину воскрес!" – ми насамперед сповідуємо віру у власне воскресіння, а водночас віру в непереможну силу Христового воскресіння над усяким злом. Який сенс мав би світ, уся світова історія та й наше життя, якби не було Бога і вічного життя? Бог, створивши людину, заклав у неї Свій образ. Чи може Творець дозволити, щоб Його образ загинув? Не може. І саме заради спасіння цього образу прийшов на землю Син Божий, взявши на Себе спотворену гріхом людську природу, щоб цю природу омити водою Хрещення, укріпити постом, після посту в цій природі здолати спокуси диявола, у муках і стражданнях піднести її на Хрест і смертю перемогти смерть. Тому саме вітання: "Христос воскрес!" і відповідь: "Воістину воскрес!" – це не просто слова, а неосяжна істина, яку людина в усій повноті збагнути не в змозі.

Тому Господь закликає людину вірувати. Бо віра, за словами апостола Павла, – це "здійснення очікуваного і впевненість у невидимому" (Євр. 11, 1). Живучи вірою у Господа, Який заради нас страждав і Своїм воскресінням переміг гріх і смерть, людина намагається боротися з власними гріхами і вадами. Віра в Бога нагадує нам про Божий суд і про те, що у потойбічне життя ми з собою нічого не візьмемо, – все залишимо тут. Віра в Бога втішає знедоленого і каже: не сумуй, з тобою Бог, Він допоможе тобі, тільки звертайся частіше до Нього з молитвою. Водночас багатому нагадує: все, чим ти володієш, воно не твоє, а Боже, – Бог дав тобі його для тимчасового користування, щоб через нього ти виявляв своє піклування до інших. Тож пам’ятай: що Бог дав, то може й забрати.

Однак у світі панує безвір'я, а безвір'я породжує бездуховність, а від бездуховності не тільки безбожність і байдужість до релігії, але й усяке зло. Особливий вплив сили зла відчув наш народ з боку бездуховного ворога, який донедавна лукаво називав себе братнім народом. Несучи руйнування, зло і смерть, цим засвідчує свою єдність із джерелом усякого зла – дияволом. Але Христос, перемігши смертю смерть духовну, переможе і зло, яке терпить Україна, терпить наш народ. Він до нас сьогодні звертається: "Нехай не тривожиться серце ваше; віруйте в Бога і в Мене віруйте" (Ін. 14, 1). Він нас сьогодні хоче втішити словами: "Я з вами по всі дні, до кінця віку" (Мф. 28, 20). Аби тільки ми не охололи вірою, не замінили істинну духовність псевдодуховністю.

У ці святі Пасхальні дні щиро вітаю Всечесних отців і всю паству Київського Патріархату Снятинщини, духовенство і вірних УГКЦ, Голову райдержадміністрації і Голову районної ради, міського Голову, всіх представників влади. Нехай Воскреслий Христос перебуває посеред нас у ці святкові дні і по всі дні нашого життя; відкине печаль, благословить душевним спокоєм і пасхальною радістю.

Воістину Христос воскрес!

Протоієрей Михайло Марусяк,