Івано-Франківсько-Галицька єпархія Православної Церкви України

Hram.Lviv.Ua - православний веб-портал для молодої людини, яка шукає Бога, сенсу в своєму житті та відповіді на складні хвилюючі питання

Головна » 2011 » Травень » 1 » "Господь мій і Бог мій..."
"Господь мій і Бог мій..."

Через тиждень після Світлого Христового Воскресіння Церквою встановлене особливе святкування - Неділя Антипасхи чи Фомина Неділя.

Антипасхою (гр. ἀντι - замість) вона названа тому, що ми по-особливому знову переживаємо радість Христового Воскресіння, на цей раз разом із Фомою. Христос розвіює недовіру цього апостола, який, почувши, що Господь воскрес, сказав: "Поки не побачу рани від цвяхів.., не повірю". Звідси і друга назва свята - Фомина Неділя.

Саме в цей день нам варто задуматися над питанням віри і недовіри, адже в світі завжди відбуваються події, які змушують нас або вірити, або не вірити в них.

У багатьох із нас позиція Фоми - його недовіра - викликає певне осудження: мовляв, як це так, не повірити у Воскресіння Христове?! Але ж Апостол не відмовився повірити, а лише відчував потребу у підтвердженні і шукав нагоди його отримати. Тобто тут зовсім відсутнє скептичне ставлення до події, яка сталася, а водночас немає сліпої безапеляційної довіри.

Ці обидві позиції є надзвичайно небезпечними для людини.

Першою найчастіше страждають люди науки, які вважають, що лише наукові знання є об'єктивними, лише на них можна опиратися, а тому відкидають віру як засіб пізнання. При цьому вони забувають, що сама наука побудована на вірі і вони самі стали науковцями тільки тому, що повірили своїм вчителям і наставникам. Отож без віри в житті не обійтись.

Друга позиція не менш небезпечна, позаяк робить людину надто безпечною і легко довірливою. Недаремно апостол Іоан Богослов застерігає: "Не всякому духовi вiрте, але випробовуйте духiв, чи вiд Бога вони, бо багато лжепророкiв з’явилось у свiтi " (1 Ін.4,1). А преподобний Григорій Синаїт навчає: "Ніколи не приймай, якщо побачиш щось плотське або духовне, ззовні або усередині, хоч би то був образ Христа або ангела, або святого якого, або світло мріялося і карбувалося в думці… Бог не обурюється на того, хто ретельно пильнує себе, якщо він з побоювання омани не прийме того, що від Нього, без запитання і належного випробування, але скоріше вихваляє його, як мудрого". Одночасно необхідно бути пильним у спілкуванні з представниками різних сект і окультних організацій, адже через легковажну довірливість чимало людей стали їхніми жертвами.

Отже, як бачимо, апостол Фома показує нам приклад справжнього пошукача, який хоче побачити, але остерігається, щоб бува не піддатися спокусі.

Шукаймо і ми Христа, пам'ятаючи, що лише "чисті серцем... Бога побачать".

протоієрей Микола Марусяк

Категорія: Духовне життя | Переглядів: 1266 | Додав: admin | Теги: | Рейтинг: 5.0/1
«  Травень 2011  »

прот. Микола Марусяк © 2021