Різдвяне архіпастирське послання

Івано-Франківського і Галицького

Іоасафа

до всечесного духовенства,
чернецтва і боголюбивих братів і сестер
нашої Святої Української Православної Церкви Київського Патріархату на Прикарпатті

Вифлеєме приготуйся, благоукрасіться яслі,
вертепе, прийми - істина прийде…
БОГ Чоловіком від ДІВИ з'явиться спасти рід наш!

(тропар Навечір’я Різдва Христового на 1 часі)

Христос рождається!

Велике і дивне таїнство спостерігаємо ми нині, дорогі браття і сестри. В небесах співають Ангели, виголошують гімни Архангели, Херувими і Серафими віддають хвалу на славу Богу:  "Свят, Свят, Свят". Дорогі і любі моєму серцю всечесні отці, брати і сестри, в ці дні великого торжеста Вифлиєм стає подібним небу, бо Бог прийшов, щоб народитися і стати Тим, Ким не був, будучи Богом, став людиною. Народився в Юдеї новий Цар, в Якого увірували язичники, але відкинули юдеї.

Нове, повне тайни, різдво старався пізнати Ірод, але не для того, щоби воздати хвалу народженому Цареві, а щоби відняти у Нього життя. Той, Хто залишив Ангелів, Архангелів і всі Небесні Сили, Один іде новою дорогою, щоби просвітити світ. Предвічно народжуваний Бог, народжується від Бога, але Він – і Людина, бо від Діви прийняв плоть. Ми знаємо, що нині народила Діва, і віруємо, що народила Того, Хто народжений від Отця предвічно.

Син Божий, народившись від Пресвятої Діви Марії, зійшов на землю, щоб визволити людство від гріха та смерті і дарувати йому життя вічне. Ісус Христос народився тоді, коли людство перебувало в темряві гріха, доброчесність і порок в очах людей майже нічим не відрізнялися і навіть саме життя втрачало цінність для тих, хто не міг задовольнятися тваринними потребами. О, непорочне і недослідиме таїнство! Той, хто перше буття світу був Єдинородним, Безтілесний, воплочується, входить в світ, облачається в тлінне тіло, щоби явитись видимим всім.

Для того, Він став видимим усім, щоби видиме вознести до невидимого. Бог, захотів стати видимим у тілі, щоби поєднати людей з небом. Через гріхопадіння Адама і Єви людство втратило поєднання з небом, через Христа народженого це поєднання відновлено.

В цей дивний день Різдва Бог не повважав недостойним Себе прийняти плоть від Свого творіння, щоби творіння, зробившись одіянням Творця, сподобилось слави. До юдеїв говорить пророк: "Ось Діва зачне" (Іс. 7, 14). В Юдеї народила Діва, і всі народи світу прийняли її Сина, там корінь виноградника, тут – лоза істини, юдеї вижали плоди винограду, язичники вкусили Кров, ті посіяли пшеничне зерно, ці пожали вірою колосся.

Юдеї уражені на смерть терням, язичники сповнені дарами, ті сіли під висохлим деревом, ці – біля підніжжя дерева Життя. Діва народила не Сама від Себе, але як захотів Податель Життя. В цей великий день Христос народився від Діви Марії вийшовши із чистого і непорочного її чрева.

Здоровим і непошкодженим був Адам, коли взято було від нього ребро, так само непошкодженою гріхом була Діва Марія, коли народила Бога. Саме з цієї причини від Діви Воплочений Бог восприняв Свою плоть і Свою тілесну одежу, щоби не вважався невинним гріх Адама. Тому що уражена гріхом людина стала вмістилищем зла, Христос прийняв на Себе це вмістилище гріха в Свою плоть, щоби з'єднавшись з тілом Творця, воно звільнилось від скверни, а людина одяглась у тіло вічне. Як колись, перша діва впала, спокушена дияволом, так нині Гавриїл приносить нову звістку Діві Марії, щоби діві відповідала Діва. Приваблена лестощами диявола, Єва прорікла повні погибелі слова, Марія, прийнявши звістку, народила Воплоченого Бога.

За слова Єви Адам був вигнаний з раю, Слово (Христос) народжене від Діви Марії, відкрило Хрест, з якого розбійник увійшов до раю. Народжений у вифлеємській печері Христос сповістив усьому світові, що всі люди є діти Небесного Отця, а любов є джерелом духовного життя.

Поклонімось разом Богодитяті, віддаймо Йому хвалу, співаючи разом з небесними Силами: "Слава в вишніх Богу, і на земли мир, в людях благовоління" (Лк. 2, 14)

Як Ваш архипастир і Божий слуга, у своїх молитвах, я прошу Новонародженого Господа нашого Ісуса Христа втішити кожного, хто сумує, витерти сльози старенької матері, прошу навернути до отчого дому тих, які забули за стежку до батька і матері. Я звертаюсь до дітей і внуків, і прошу Вас, в ім'я Новонародженого Спасителя, не забувайте про отчий дім, про старенького батька і стареньку матір, пам'ятайте: там ви завжди бажанні гості.

Схилімо наші голови перед Новонародженим Спасителем, віддаймо Йому поклін. Нехай Новонароджений Господь наш Ісус Христос дарує кожному з Вас своє благословення, мир, здоров'я, благополуччя, а в дітях радість, укріплює Ваші душевні і тілесні сили.

Христос народився! Славіте Його!

Милістю Божою ІОАСАФ, архієпископ Івано-Франківський і Галицький

Різдво Христове 2010/2011